Máme pro Vás první díl zbrusu nového edukativního a inspiračního cyklu věnovaného uniformám a výstroji různých bojišť druhé světové války. První díl bude věnovaný velmi netradičnímu tématu. Je jím jedna z dobrovolnických formaci tvořena muži ze zemí Sovětského svazu. Fotografie pochází z dílny německé sekce KVH 44, Die Barackenpferde. S tímto zpracováním se budete moci setkat za necelý měsíc na alianční akci věnované prvním hodinám bitvy v Normandii s názvem “Operace Neptun“.
795. Ost-Battalion (Georgien). Toto uskupení spatřilo světlo světa v létě roku 1942 a bylo tvořeno zajatými sovětskými vojáky gruzínského původu. Až do října 1943 prapor sbíral bojové zkušenosti na východní frontě. Následovalo odeslání do Francie k posílení obrany Atlantského valu. Zde prapor spadal pod velení Festung Grenadier Regiment 739, který patřil do sestavy 709. Infanterie Division. Během dne D se nacházel v okolí městečka Turqueville nedaleko pláže Utah. Během noci z 5. na 6. června se utkal s výsadkáři jak z 82th tak 101st Airoborne Division. Během odpoledne 6. do bojů přispěchala z pláži ještě americká 4th Infantry Division. Z oblasti Turqeville se prapor stáhl 7. června a jeho historie končí ve městě Cherbourg, kde byl zničen. Nutno podotknout, že navzdory všeobecně nízké kvalitě východních uskupení, tento prapor i navzdory výzvám rusky hovořícího zajatého amerického výsadkáře ke složení zbraní spořádaně pokračoval v boji. Do zajetí dobrovolně odešlo jen 75 vojáků.
A nyní již k výstrojí. V obou případech náš model obléká vlněný komplet označovaný jako M42. Je možné vypozorovat, že u nasazených východních dobrovolníků na západní frontě v létě 1944 je toto provedení nejběžnější. Ovšem ne pravidlem. Je možné nalézt nejrůznější směsici armádních modelů M36 až M43 včetně například uniforem holandské armády konvertovaných na německý standard. Obě uniformy jsou jednotné v tištěném rukávovém štítku značící příslušnost ke gruzínskému legionu a ve vyšívané náprsní orlici. Liší se v použitém límcovém ošití a náramenících. V prvním případě jsou použity červené límcové výložky a nárameníky s narůžovělým lemem. Obě záležitosti jsou specializované pro východní prapory. Na límci a náramenících byla značena hodnost. Od armádního značení se velmi lišila. Příklady jak vypadalo značení vyšších hodnosti můžete očekávat v dalším díle našeho seriálu. Vysokou míru variability je možné nalézt v barvě a tvaru límcového značeni. Barva byla používána od červené, přes tmavě zelenou až po feldgrau, ve druhém a třetím případě eventuelně s růžovým lemem. Specializované nárameníky se mohou objevovat tyto: 1) Předválečné hranaté. 2) Kulaté, tmavězelené z červeným lemem. 3) Kulaté feldgrau s bílou nebo červenou waffenfarbe. 4) Hranaté tmavězelené nebo feldgrau s červenou nebo růžovou waffenfarbe. Druhý případ s římskými sloupy a nárameníky v bílé Waffenfarbe pro pěchotu je nejběžnější pro období bojů v Normandii.
Ještě něco k pokrývkám hlavy. V naprosté většině případu se u vojáků z východu objevují armádní lodičky se sběratelským značením M34, M42 a také čepice horských jednotek zvané Bergmütze. Standardní Einheitfeldmütze M43je k vidění opravdu velmi zřídka. Označené jsou běžným ošitím Heer. Kokardy pro východní dobrovolníky prakticky nejsou k vidění.
Co se výstroje týče, zde je možno narazit skutečně na všechno možné. V obou případech má na sobě náš model ocelovou přilbu bez označení a kotníčkové boty se spinkami. Přilby se vyskytují na dobových fotkách ve všech výrobních provedeních. Variabilita obuvi je opět velká. Je možné narazit skutečně na vše. Půllitry, kotníčkové boty a dokonce i na jezdecké boty.
Výstroj nesená na těle je opět typicky pro tuto formaci velmi různá a zajímavá. V prvním případě je model vybaven britským opaskem. Jde o vybavení ukořistěné ve Francii, Řecku, Krétě a Africe., které bylo používáno pro dostrojení obdobných druhořadých uskupení. Na opasku nese velice odlehčenou variantu výstroje. Jednu sumku, malou polní s láhví a obal na plynovou masku. V druhém případě je voják vybaven naprosto běžnou armádní výstrojí. Všeobecně vzato je k vidění velmi různorodá směsice. Častým jevem jsou i sovětské výstrojní součástí jako jednotrnové řemeny, sumky atd. Jsou také k vidění opasky francouzské. Z fotografii čiší velmi nedostatečné zásobování vystrojí.
Velice typickým jevem je také nekázeň v upravenosti porostu na tváři. Dobové fotografie gruzínských vojáků jsou přehlídkou knírů všech tvarů a velikostí.
Výzbrojní situace samozřejmě následuje chaotický trend. Ruské zbraně jsou velmi hojné.viz. příklad 1. Z dobových fotografií je možné vypozorovat velkou koncentraci pušek Mosin, kulometů Maxim a DP. Mimo ruské zbraně se objevuje i standardní německá výzbroj.
To je vše z prvního dílu nového cyklu. Do budoucna pro Vás chystáme velké množství podobného obsahu, které se zde na alianční stránce bude objevovat. Veškeré návrhy co zpracovat a případná konstruktivní kritika jsou vítány